pulmafotograafia

Kui pildid räägivad – Valdur Rosenvaldi armastus pulmafotograafia vastu. 2/2

taaviluik detsember 11, 2024

Esimeses osas tutvusime Valduriga ning õppisime mõistma tema käekirja ning teekonda üheks parimaks pulmafotograafiks Eestis ja Euroopas.

Loe ka esimest osa: Osa 1

Valdur, too palun välja üks Sinu karjääri väljakutsuvamaid pilte, mida oled teinud?


    Üks esimesi lõbusaid lugusid, mis meelde tuleb, on Ilona ja Aleksei pulmast. Olime pärast tseremooniat rahulikult põllul pildistamas, kui äkitselt hakkas sadama paduvihma. Kui enamasti selle peale jookseb pruutpaar autosse, siis nemad olid teistsugused. Nad olid pigem, et “SUVAAA, me oleme ABIEEELUUUSS!!” ja jooksid paduvihmas ringi ja näitasid oma armastust. Mina olin tekkinud olukorra üle ülimalt põnevil ja jooksin ringi nagu märg koer, et kõike imelist kaameraga tabada. Peiupoisid ja pruutneitsid põgenesid autosse ning jäädvustasid fotoshooti sealt.

    Olin hiljuti ostnud endale uue kaamera ja eeldasin, et ilmselt see on veelgi vihmakindlam kui eelmine, millega olin varem väikese vihmaga pilte teinud. Aga vihma sadas nii palju, et sessiooni lõpuks oli kaamera nii vettinud, et suri ära. Pildistasin pulma varu kaameraga lõpuni.


    Mõne päeva pärast kuivas kaamera õnneks ära ja hakkas tööle! Tagantjärgi mõeldes arvan, et kui kaamera poleks uuesti tööle hakanud, oleks see ikkagi kõike väärt. Nende piltide eest olen võitnud mitmeid Fearless Awards auhindu ning kuulus ajakiri Rangefinder tegi sellest ka loo. Üks pruut ütles kunagi, et “kui nägin seda vihmapilti, siis teadsin, et pean Sind tellima pulma pildistama, vahet pole, kui palju maksab…”

    Millistes erinevates riikides oled pulmi pildistanud? Kas on mingeid pulmatraditsioone, mis eristusid kultuuriliselt Eesti pulmadest?


    Mul on olnud õnn reisida üle maailma ja pildistada pulmi USA-s, Šotimaal, Saksamaal, Šveitsis, Austrias, Belgias, Soomes, Rootsis, Suurbritannias, Norras, Itaalias ja isegi Lätis. Mul on hea meel, et saan olla suure osa ajast Eestis pere juures ja enamus pulmi siin pildistada. Üks põhjus, miks meeldib välismaal pulmi pildista, on mäed – neid Eestis pole.


    See on tegelikult naljakas, kui erinevalt inimesed distantse näevad. Üks pruutpaar plaanis pulma Viljandis ja ütles lõpuks, et ei taha mind hakata kutsuma kaugelt Tartust, et võtavad kellegi kohaliku. Samal ajal suhtlesin ühe paariga USA’st, kes mind interneti kaudu oli leidnud. Kui ühe paari jaoks tundus liiga pikk vahemaa lasta mul sõita 80km Tartust Viljandi, siis Afreeni ja Pauli jaoks ei olnud probleem mind lennutada 6600 km New Yorki ja sealt veel 1400 kilomeetrit Birminghami, et nende pulmapäeva jäädvustada.


    USA pulmas abiellusid Indiast pärit pruut kohaliku mehega, nii et pulmad kestsid mitu päeva ja olid segu India traditsioonilistest pulmadest ja USA kristlikest kommetest. Skandinaavia pulmades on näiteks kõned. Kõnesid peavad nii peigmehe kui pruudi vanemad, õed-vennad, peiupoisid ja pruutneitsid. Need kõned ei ole paar lauset, nagu keskmine Eesti pulma kõne, vaid väga palju pikemad.

    Ühest küljest on kõigis neis pulmades selge läbiv joon – tähistatakse kahe inimese armastust, muidugi vastavalt nende kultuuri traditsioonidele.

    Millal peaks pruutpaar sinuga ühendust võtma, et pulmapäeval pildistamisega kõik sujuks hästi?


      Kõige varem on broneeritud 2,5 aastat ette, aga üldjuhul broneeritakse aasta või pool enne pulma. Kõige kiirem broneerimine juhtus aastaid tagasi, kui oli pildistamas pulma. Samal õhtul helistas äkitselt üks teine paar, kes uurisid, et kas saan homme nende pulma pildistada. Järgmisel hommikul olin kohal.

      Ühendust peaks võtma kohe, kui potentsiaalne pulma kuupäev on paigas. Tegelikult on päris mitmeid paare oluliselt varem ühendust võtnud, et olla kindel, et leiame koos kuupäeva, mis on mõlemal vaba. Kui suhtlus on alustatud, siis saan enda poolt jagada soovitusi ja saame kõik vajalikud teemad õigel ajal läbi rääkida, et tagada maksimaalselt ilus tulemus.

      Mille peale pruutpaarid tihti fotograafi valimisel ei mõtle, kuid millega võiks arvestada? Mida soovitaksid paaridele, kes valivad endale pulmafotograafi?


        Ma arvan, et pulmafotograafi valimisel on mitu olulist  tähelepanekut.

        Kas tema pildid Sulle päriselt meeldivad?

        Milline on tema varem tehtud pulmafotode stiil ja kvaliteet? See võib tunduda ilmselge, aga praktikas valivad paljud paarid fotograafi, sest onu Tõnis soovitav või vana hea klassivend põhikoolist võiks ju teha.


        Hiljuti olin suhtluses paariga, kes lõpuks otsustas mind mitte tellida, sest neil oli mitmeid tuttavaid pulma tulemas, kes fotograafiaga tegelesid. Pärast pulma kirjutas ta mulle järgmiselt:  “Fotodega läks meil halvasti, sest fotoreporter unustas mõned olulised vaated pildistada, moefotograaf avastas pildistamise hetkel, et oli unustanud mälukaardi koju, analoogfotograafil ei tulnud meist mitte ükski pilt välja ja külalised ei teinud väga pilte väites, et peol oli juba nii palju häid fotograafe.“  Pulm toimub üks kord elus ja võib-olla ei peaks olema fotod ja video esimene koht, kust raha kokku hoida.


        Kas sobite fotograafi kui inimesega?

        Pulmapäevale saabub fotograaf alati esimeste seas ja lahkub enamasti alles südaöö paiku. Pruut ja peigmees veedavad ühe oma elu tähtsaima päeva fotograafiga koos. Sellepärast on oluline, et tunneksite end temaga hästi, vabalt ja mugavalt.


        Mitu pulma on fotograaf varem pildistanud? 

        Uued tulijad võivad olla väga head,  aga kogemusega kaasneb oskus teatud hetki pulmades paremini ette näha ja jäädvustada. Olen mitmeid kordi näinud, kuidas suurepärane loodusfotograaf suudab pulmas luua ainult keskpäraseid fotosid. Kogemus loeb.


        Kas pulmafotograafil on olemas tagavarasüsteemid, et Sinu pulmafotod kaduma ei läheks? 

        See tähendab, et ta kasutab kaamerat, mis salvestab kahele mälukaardile korraga ja et ta teeb pulmapiltidest online ja offline koopiad kohe pärast pulma. Samuti oma kogemusest võin öelda, et varukaamera võib osutuda vajalikuks päästerõngaks, et kogu päeva lõpuni jäädvustada. 


        Mida pakett sisaldab? 

        Kas hind kujuneb pildistatud tundide alusel või on fotograaf teiega terve päeva paketi alusel? Kas pakett sisaldab täisformaadis fotosid või on need lisatasu eest? Kui kiiresti fotod valmivad? Tavapärane on see, et professionaalsetel pulmafotograafidel valmivad fotod 7-12 nädala jooksul pärast pulmi.

        Kui kaua võtab Sinu puhul aega fotode kättesaamine ja kuidas toimub lõpptoodete valimine?


          Meie oleme Rosenvald Photography’s järeltöötluse osas päris põhjalikud. Meid eristab paljudest fotograafidest see, et proovime pilte mitte üle töödelda, vaid pigem hoida need stiilipuhtad ja tuua esile tõelised värvid. Tahame olla kindlad, et teie pulmafotod ei läheks ajaga moest välja, vaid näeksid välja suurepärased ka tulevikus.

          Esimeses etapis valime välja õnnestunud fotod. Keskmiselt pildistan pulmas umbes 2700 – 3000 kaadrit ja igast stseenist valin välja õnnestunud fotod, mida jääb enamasti 600-800 pildi kanti.

          Teises etapis töötleme RAW`i ehk pildi parimat võimalikku suurust. Selles protsessis töötleb Paul, meie tiimist, valitud pildid, et saaksid paika värvid, heledus-tumedus, kontrastsus, varjud, teravus ja kõik muu, et fotod näeksid välja suurepärased, aga samas loomulikud. Mina vaatan ükshaaval kõik fotod läbi ja teen vajadusel korrektuure.

          Kolmandas etapis teeme JPG töötlust ehk muudame juba lõpliku pilti. Selleks kasutame erinevaid tehisintellektil põhinevaid tehnoloogiad, et ühtlustada inimeste nahka, teha hambaid valgemaks, eemaldada vistrike  jne. Taaskord –  kõike ikka mõõdukalt. 


          Viimases etapis käib Liis, meie tiimist, ükshaaval kõik fotod üle, et eemaldada fotodelt häirivad elemente nagu koledad pistikupesad, elektriliinid või liiklusmärgid.
          Lõpus vaatan veelkord kõik fotod üle ja kui täiuslik lihv on antud, siis on aeg pildid edastada.


          Meie puhul on võimalus valida, kas fotod valmivad standard ajaga 12 nädalaga või kolme nädala jooksul. Viimase puhul on tegu lisateenusega, mille puhul võtame pildid järjekorras esimesena ette.

          Tutvu Valduri lehega SIIT

          Külasta ka Valduri enda kodulehte SIIT

          Leave a Comment